Problem

Liderzy zdają sobie sprawę, że niski poziom zaangażowania pracowników zwiastuje straty i chcą ten stan zmieniać. Problemem jest jednak to, że tego nie robią, bo większość z nich nie wie od czego zacząć.
Najczęściej oferują różne zestaw świadczeń w nadziei, że w ten sposób poprawią wyniki.
To jednak droga do nikąd.

Rozwiązanie

Wymierne efekty przynosi stworzenie kultury zaufania. Badania w dziedzinie neuronauki wskazują, że można to zrobić, wdrażając szereg zachowań menedżerskich, które wpływają na wydzielanie oksytocyny – hormonu zaufania.
Oksytocyna ułatwia podejmowanie pracy zespołowej i sprzyja tworzeniu zaangażowania. 

Poniżej opracowana przeze mnie infografika, nt. skutków braku zaufania w organizacji.

Korzyści

Pielęgnując zaufanie organizacyjne, nowocześni liderzy zwiększają wydajność personelu, podnoszą poziom energii ludzi, poprawiają współpracę i kształtują szczęśliwszych oraz lojalniejszych pracowników. 

Zaufanie z perspektywy neuronauki. HBRP, ARTYKUŁ NUMER R1701E

Darmowa, 15 minutowa konsultacja telefoniczna:

Nie rozumiesz czym jest zaufanie w zespole i jaką może Ci przynieść korzyść biznesową? Porozmawiajmy o tym.
Na rozmowę umówisz się wybierając dogodny dla siebie termin w kalendarzu: CALENDLY i zostawiając tam numer telefonu, żebym mógł oddzwonić w wybranym terminie.

Jak to się zaczęło?

Nie pamiętam już dokładnie kiedy zacząłem interesować się zaufaniem w firmach i jego wpływem na wymierne wyniki biznesowe. Pamiętam na pewno, że inspiracją był dla mnie Simon Sinek ze swoją książką Liderzy jedzą na końcu oraz cytat noblisty z ekonomii Kennetha Arrowa, który stwierdził:

Trust is an important lubricant of a social system. It is extremely efficient; it saves a lot of trouble to have a fair degree of reliance upon other people’s word.”

Okazało się, że wiele zachowań i „technik” jakie podświadomie stosowałem w swojej pracy można spokojnie nazwać zarządzaniem przy pomocy zaufania. Chociaż nie było to zarządzanie, bo było intuicyjne a nie celowe, to otworzyło mi oczy i serce na zupełnie inny model podejścia do układania spraw w firmie. Zainteresowało mnie, czy można zaufanie zmierzyć, a jeżeli można to jak koreluje z twardymi wynikami biznesowymi.