Problem
Liderzy zdają sobie sprawę, że niski poziom zaangażowania pracowników zwiastuje straty i chcą ten stan zmieniać. Problemem jest jednak to, że tego nie robią, bo większość z nich nie wie od czego zacząć.
Najczęściej oferują różne zestaw świadczeń w nadziei, że w ten sposób poprawią wyniki.
To jednak droga do nikąd.
Rozwiązanie
Wymierne efekty przynosi stworzenie kultury zaufania. Badania w dziedzinie neuronauki wskazują, że można to zrobić, wdrażając szereg zachowań menedżerskich, które wpływają na wydzielanie oksytocyny – hormonu zaufania.
Oksytocyna ułatwia podejmowanie pracy zespołowej i sprzyja tworzeniu zaangażowania.
Poniżej opracowana przeze mnie infografika, nt. skutków braku zaufania w organizacji.
Korzyści
Pielęgnując zaufanie organizacyjne, nowocześni liderzy zwiększają wydajność personelu, podnoszą poziom energii ludzi, poprawiają współpracę i kształtują szczęśliwszych oraz lojalniejszych pracowników.
Zaufanie z perspektywy neuronauki. HBRP, ARTYKUŁ NUMER R1701E
Darmowa, 15 minutowa konsultacja telefoniczna:
Nie rozumiesz czym jest zaufanie w zespole i jaką może Ci przynieść korzyść biznesową? Porozmawiajmy o tym.
Na rozmowę umówisz się wybierając dogodny dla siebie termin w kalendarzu: CALENDLY i zostawiając tam numer telefonu, żebym mógł oddzwonić w wybranym terminie.
Jak to się zaczęło?
Nie pamiętam już dokładnie kiedy zacząłem interesować się zaufaniem w firmach i jego wpływem na wymierne wyniki biznesowe. Pamiętam na pewno, że inspiracją był dla mnie Simon Sinek ze swoją książką Liderzy jedzą na końcu oraz cytat noblisty z ekonomii Kennetha Arrowa, który stwierdził:
Trust is an important lubricant of a social system. It is extremely efficient; it saves a lot of trouble to have a fair degree of reliance upon other people’s word.”